[three_fourth]
Така примамливата цена на Биткойн, която расте с бясна скорост, е и най-голямата опасност, пред която валутата е поставена. „Балон“ вече става често срещано нарицателно за много електронни валути, като че ли сривът е вече факт. Но с каква заплаха всъщност си имаме работа и колко точно „заплашителна“ е тя?
Икономическият балон представлява схема, при която цената на даден актив се увеличава изкуствено, заради голям брой спекулации (надуване на балона) и накрая се срива за кратък период (спукване на балона). Това явление най-често се наблюдава при нереалистични очаквания за увеличаване цената на актива в бъдещето, причинени от неправилен анализ (моментното търсене и курсът на цената в определен минал срок се смятат за доказателства за бъдещото „поведение“ на актива).
Образуването на балона започва с увеличено спекулативно/инвестиционно търсене, което не може да бъде покрито от моментното предлагане. Търсенето продължава да расте за даден период от време, като достига пика си. В този период расте и предлагането.
[/three_fourth][one_fifth_last]
[/one_fifth_last]
Моментът на крах настъпва, когато предлагането е най-високо и вече надминава търсенето и/или когато част от притежателите на актива усетят „заплахата“ и започнат да продават. Цената спада рязко, което плаши инвеститорите и те бързо продават активите си. Това намалява стойността допълнително и предизвиква ефекта на снежната топка. Така балонът се спуква с бърз и рязък спад в цената.
Въпросът е, доколко Биткойн отговаря на описанието по-горе? Ще разделим показателите като червен, жълт и зелен флаг:
Активите, които са попадали в “капана” на спекулативния балон, са купувани предимно с цел задържане и препродаване. | Според проучване на фейсбук групите BitcoinBulgariaHelp и R&S Investment Group, хората масово купуват Биткойн с цел инвестиция (44,9% от участниците в проучването), много хора използват електронните валути предимно, като доходоносно средство, чрез игра на борсите (20,5%), а като разплащателно средство го използват 18% от гласувалите. Също така 11,5% от хората печелят чрез копане, и 5,1% - чрез други методи.
|
Цената на актива се вдига бързо и постоянно. | Няма две мнения, че цената на Биткойн се вдига с главоломна скорост (от началото на годината цената на валутата е нараснала с повече от 700%), но за разлика от графиките на цената на много минали спекулативни балони, цената на Биткойн не се качва постоянно.
![]() Манията по лалетата ![]() Балонът на недвижимите имоти ![]() Диаграма на цената на Биткойн
|
Според „финансовите закони“, актив, който дълго време е вървял нагоре, в някакъв момент претърпява срив и се връща към дългосрочните си средни цени. Това важи и в обратна посока, за активи, чиято цена пада постоянно за дълъг период. | Биткойн никога не е имал дългосрочна средна цена. Той е все още нов актив, чиито средни стойности още не са установени. |
Предлагането на продукта расте и надминава търсенето. | Биткойн не е „обикновен“ продукт, чието предлагане може да расте до безкрай. Една от „силните страни“ на валутата е фактът, че е ограничена (21 000 000 Биткойна), от които вече са „създадени“ почти 17 000 000. Така че, да, предлагането на валутата продължава да расте, но с много по-бавни темпове и е наближило своя максимум. |
Спукването на балона може да настъпи поради продаването на актива от група инвеститори. | Да, това е риск при всеки продукт, чиято цена не е (близо до) „равновесна точка“. |
Това са основните показатели, но все пак, всеки балон си има особености и променливи. Както може да видите и сами, въпросът дали Биткойн е балон, е много по-спорен, от това дали той е пирамида. Електронната валута има някои сериозни отличителни черти на балон, но и се крепи здраво от факта, че е ограничено количество. Голямо значение би имало и това, колко бързо Биткойн ще стане “истинска”, широко използвана валута. За сега, трябва да се съгласим, че той е едновременно една гениална система и опасна инвестиция.
0 Comments